Rubriigid
Arvamus

THI või H ehk amet ja eesmärgid

Väiksel riigil nagu Eesti on oluline meedias oma arvamust edastada, et me ei liigituks lihtsalt Lätiks, Leeduks või endiseks Venemaaks. Samuti kannab “Eesti” sõnumit endaga lahutamatult kaasas meie riigipea ehk president, kelle esmane kohus on riiki esindada ja alles seejärel oma isiklikku ambitsiooni, solvumist või emotsiooni välja näidata. Sky News’i vaatajaid on keskmiselt 10 miljonit ning samas kui Inglismaal ja USA-s väga ei teata vastust küsimusele, kas Putin kujutab maailmale ohtu, ning kuidas on lood Ukrainaga, siis Eesti president oma pirtsutamisega näitas väga selgelt seda, et tema nimi on olulisem kui mitme miljoni televaataja hommikukohvi küsimus – kas Eesti kardab, et Venemaa võib haarata võimu ka Baltikumis.

Samal ajal kui Ukrainas hukuvad tuhanded inimesed ning Youtube’i täidavad klipid väljavoolanud ajudega Ukraina võitlejatest, on piduliku näoga väikeriigi demokraatlikult valitud juht sättinud ette priske raamiga disainprillid, et edastada Eesti kui innovaatilise ja trenditeadliku, pisut ehk snoobiliku ja uhke riigi kuvandiga koos sõnumit – mis siis ikkagi toimub Baltikumis?

Iga eestlane oleks uhke nähes sellist sündmust, ning tõdedes, et kolmest Balti riigist on just Eesti see riik, kelle arvamus loeb ja keda inglased oma hommikukohvi kõrvale tahaks kuulda. Hommikuprogrammi juht sõnastab eelnevalt kokkulepitud küsimuse ning vaid pisike viperus riigipea poole pöördumisel toob kaasa selle, kuidas prillid kaovad Hendrikuks kutsutu ninalt, ta nägu moondub virilasse naeratuse ja üheaegselt äratundmise grimassi, millelt võib lugeda ‘jälle ei teata mu nime’ tüüpi solvumist. Ilves võtab peast kuulari, kust veel kostub saatejuhi korratav küsimus ja unustab hetkeks Eesti, Ukraina, Balti küsimuse, tema üle uhkust tundva eesti rahva, ja katkestab kättemaksuks intervjuu. Saatejuht ei lase end segada ja lülitab sisse ilmateate. Sõnum maailmale läheb mööda internetiavarusi laiali kulutulena THI näost ja selle kohal vigasest inglise keelest.

Eesti kuvand on jällegi loodud, kas sellist kuvandit tahtis president? Kas Eesti presidenti saab asendada ilmateatega? Kas ta esindab nõnda Eestit või iseennast? Samuti kas president oli tööl? Kas Eesti ja ta president on nüüd 10 korda kuulsamad jne.