Eesti ID-kaardi kasutamisel on üks oluline ja ilmne puudus, mis vajaks optimeerimist. Kui dokument on saadetud riigiasutuste poolt ja see on lisaks allkirjale ka krüpteeritud, siis tekib probleem, kui ID-kaart on vahetatud uue vastu.

ID-kaardil on uus kiip ja vana kaardiga avatavaid krüpteeritud dokument see ei ava, selleks on tarvis vana kaardi kiipi ja sellele kehtivaid sertifikaate.

Loogiline eeldus oleks, et uuendades oma ID-kaarti, säilitaksid kõik eelnevalt ID-kaardiga krüpteeritud dokumendid oma kasutuskõlblikkuse. Paraku see nii ei ole. Kui vahetate oma ID-kaardi, siis kaasnevad sellega uued sertifikaadid ja kõik eelmise ID-kaardiga tehtud krüpteeringud muutuvad automaatselt kasutuks. Neid saab avada ainult vanaga ID-kaardiga seni, kuni see on kehtiv.

Dokumendi puhul on võimalik näha sertifikaatide kehtivust ja kui näiteks teise osapoole sertifikaat kehtib, siis saate paluda neil saata teile dokument krüpteerimata koopiana, mida riigiametnik tõenäoliselt ka teha suudab. Probleem tekib, kui tegemist on lepinguga ning teil pole paberkoopiat sellest. Sel juhul ei ole võimalik lepingu kehtivust kontrollida, eriti kui leping on allkirjastatud ja krüpteeritud rohkem kui viis aastat tagasi.

Suhtlesin ID-kaardi kasutajatoega, kuid neil pole sellele probleemile lahendust pakkuda. Üks võimalik lahendus oleks teha kõikidest saabuvatest dokumentidest ja tõenditest alati endale dekrüpteeritud koopia ning vajadusel kasutada selle krüpteerimiseks näiteks 7-Zipi või muud krüpteerimisvahendit. See tagab, et saate oma dokumente ka pärast ID-kaardi vahetamist edukalt avada ja kasutada.

Samuti tõstatub küsimus, miks pole seda piirangut kuidagi kommunikeeritud, kui kaotad ID-kaardi ja taotled uue siis selle protseduuriga jääd oma digitoc konteineritest ilma, lahti sa neid enam ei saa.

Riigiasutused peaksid selgelt ja arusaadavalt informeerima selliste piirangute ja tagajärgede olemasolust, mis kaasnevad ID-kaardi vahetamise või kaotamisega. Samuti tuleks kaaluda võimalusi, kuidas hoida digitaalsete dokumentide ligipääs olemas ka uue ID-kaardi puhul, näiteks võttes kasutusele parema sertifitseerimise ja autentimise protseduurid.